WIEŻA WIDOKOWA NA JAGODNEJ

Na szczycie Jagodnej (977 m n.p.m.) powstała wyjątkowa konstrukcja w postaci wieży widokowej. Wysokość całkowita obiektu wynosi 23 metry, natomiast na poziomie 19 metrów nad ziemią znajduje się duża, okrągła platforma w formie gondoli.

Jest to doskonały punkt widokowy na okoliczne pasma górskie, w tym bezpośrednio na panoramę Masywu Śnieżnika i Gór Orlickich. Wejście na platformę prowadzi wąskimi, spiralnymi schodkami, mijając po drodze trzy pomosty spoczynkowe. Konstrukcja jest stalowa z drewnianymi elementami, a całość posadowiona jest na betonowych słupach fundamentowych. Z całą pewnością można stwierdzić, że brakowało tutaj tego typu obiektu, a dzięki zaangażowaniu Gminy Bystrzyca Kłodzka oraz dobrej współpracy z Nadleśnictwem Bystrzyca Kłodzka możemy teraz korzystać z tego wyjątkowego miejsca.

Wstęp na wieżę jest bezpłatny.

Zimowe widoki będą mogli podziwiać narciarze biegowi, którzy dotrą tutaj pętlami Duża (14 km) lub Mała (12 km) Jagodna oraz turyści piesi, którzy dotrą szlakiem niebieskim lub jego alternatywną wersją zimową. W sezonie wiosna, lato, jesień wieża jest bardzo łatwo dostępna, prowadzi do niej szlak pieszy niebieski spod Schroniska Jagodna. Szlak jest łagodny, wręcz spacerowy, a odległość około 5 km w jedną stronę powoduje, że jest to wycieczka osiągalna praktycznie dla każdego.

Rowerzyści również mają atrakcyjną opcję dotarcia do wieży, gdyż w Górach Bystrzyckich powstała właśnie nowa ścieżka rowerowa singletrack. Trasa prowadzi z polany przy Schronisku Jagodna urokliwą i wyprofilowaną ścieżką pod szczyt Jagodnej. Tam oczywiście punkt obowiązkowy w postaci wieży widokowej i ewentualnej przerwy przy wiacie turystycznej, a następnie powrót singletrackiem powrotnym pod schronisko. Trasa ma łącznie ma około 15 km i uznawana jest za mało wymagającą. Więcej tutaj »

Wieża widokowa została zrealizowana przez Gminę Bystrzyca Kłodzka w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”, w którym udział wzięło 18 partnerów z Polski i Czech. Całość projektu obejmuje 11 obiektów, z czego 7 po polskiej stronie i 4 po czeskiej stronie granicy. Punkty widokowe będą też połączone specjalnym transgranicznym szlakiem pieszym, powstaną punkty informacji turystycznej, nowy polsko-czeski mostek pieszy w Neratovie, dostępna będzie strona www projektu oraz inne materiały - zakończenie realizacji całego zadania koniec 2020 roku.

UWAGA WAŻNE!
Zapoznaj się  z Zimowymi Zasadami Ruchu »

KAMERY

Trasy biegowe

 

Wyciąg narciarski